У цій статті група компаній “Алтана” розкриває плюси та мінуси нелегального працевлаштування. Яку користь та гарантії можуть принести колективні договори у будівельному світі? Як забезпечити безпечні та справедливі умови праці на будівельному майданчику та у кого є на це права?
Наслідки нелегального працевлаштування
Неофіційне працевлаштування існує у всіх країнах світу, масштаб же є показником довіри громадян економічній політиці держави.
Плюси отримують обидві сторони:
Робітник отримує зарплату і не сплачує податки і не робить внески до пенсійного фонду. Теж саме стосується і того хто використовує неофіційну працю.
Мінуси неофіційного працевлаштування призвели до “сірої” схеми працевлаштування. Працівник проходить процес оформлення на мінімальну заробітну плату і решту отримує нелегально у конверті.
Мінуси “сірого” працевлаштування
- При будь-якій конфліктній ситуації працівник отримує лише “білу” частину зарплатні.
- Не отримання відпускних у повному обсязі. Існує практика відпустки своїм коштом, без жодної виплати, хоча і відповідна документація підписується і заповнюється регулярно.
- Відсутність розрахункових під час звільнення.
- Лікарняні своїм коштом.
- Майже повна ліквідація соціальних гарантій під час скорочення.
- Проблеми з отриманням банківських кредитів, та віз за відсутності довідки о повній заробітній платі.
- Загроза втрати компенсації при отриманні травми.
Правда про будівельний травматизм
На сьогоднішній час стан охорони та гігієни праці в України — загрозливий.
Роботодавці безбожно приховують дані про травматизм на робочому місці навіть коли йдеться про смертельні випадки. Це стосується навіть тих хто пов’язаний з ними трудовими відносинами.
По рівню травматизму будівництво в України займає друге місце.
Вартість життя будівельника коштує копійки і робота на багатьох будівельних майданчиках схожа на рулетку. Рулетку зі життям: Пощастить — не пощастить…
У погоні за прибутком український будівельний бізнес загубив людяність та гідність.
Реалії будівельних майданчиків
Профспілки будівельників в боротьбі за права та безпеку працівників
Кожен день працюючи в умовах соціальної нерівності та приниженням людської гідності працівники однієї професії почали об’єднуватися через соціальні мережі та створювати групи з пошуку шляхів захисту своїх прав.
Все частіше вони звертаються до Профспілки і навіть почали створювати власну— професійну.
Саме так зробили кранівники баштових кранів. По всіх великих містах України вони почали реєструвати Профспілкові організації щоб мати юридичний статус та отримати юридичну допомогу.
Їх кваліфіковану, небезпечну працю оцінюють у копійки, залишивши без пільг та зрівнявши тарифікацію. Вони змушені шукати підробіток, погоджуючись на будь-які умови праці, аби забезпечити свої сім’ї.
Їх робочий графік понад усі рекорди: 250-300 годин на місяць. І це при тому, що жоден роботодавець не оплачує понаднормові години та подвійний тариф за працю у вихідні дні.
Переваги колективних договорів
Аби змусити роботодавців взятись за голову, лідери профспілки кранівників почали виступати організаторами та ініціаторами переговорів по заключеню колективних договорів на власних підприємствах.
На цей момент це єдиний локальний правовий акт який захищає інтереси працівників.
Колективні договори містять інформацію про:
- умови та оплату праці
- тривалість робочого дня
- час на відпочинок
- легальну зайнятість
- офіційну заробітну плату
- додаткові соціально-побутові гарантії
- пільги
Головна мета Профспілки будівельників змусити роботодавців сісти за стіл переговорів і виконувати свої обов’язки перед працівниками.
Група компаній “Алтана” повністю підтримує Профспілку будівельників України і радить усім працівникам реєструвати колективні договори.
Наша команда досвідчених юристів та консультантів завжди готова прийти на допомогу при складанні таких договорів.
А також до наших послуг входить: будівельний проджект-менеджмент, будівельно-монтажні роботи, архітектурне бюро, технічний нагляд за будівництвом, БТІ та реєстрація права власності, і правова допомога, експертиза охорони праці підприємства.
Запрошуємо вас на консультацію та будемо раді співпраці.
Стаття підготовлена за мотивами журналу “Вісник Будівельника